W Pokrywa 1 Jesień Nosidełko Kangur Kurtka Ciążowa 2 Wielofunkcyjny
Bluzka Wing Fleece Face Zip 14 North Glacier Damska Blue E6TOnEr
Żeby nie było wątpliwości: jesteśmy przy Zakręcie Śmierci. Kliknij zdjęcie, aby zobaczyć więcej. Fot. Grzegorz Tomicki.

Zakręt Śmierci – ostry zakręt na szosie ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa Zdroju, położony na wysokości 775 m n.p.m. Tzw. Droga Sudecka przechodzi w tym miejscu na drugi, północny stok Wysokiego Grzbietu Izerskiego. Wiraż otacza okazałą grupę skałek hornfelsowcyh, dochodzących do wysokości 12 metrów. Roztacza się stąd rozległa panorama Karkonoszy, Kotliny Jeleniogórskiej oraz Szklarskiej Poręby.

Punkt widokowy przy Zakręcie Śmierci. Kliknij zdjęcie, aby zobaczyć więcej. Fot. Grzegorz Tomicki.

Projekt budowy Drogi Sudeckiej realizowano w latach 30. XX wieku i miała ona przebiegać wzdłuż całego pasma Sudetów. W Górach Izerskich powstał jeden z trzech ukończonych odcinków drogi (kolejne odcinki znajdują się w okolicach Chełmska Śląskiego oraz w Górach Bystrzyckich). Budowy nie dokończono, ponieważ po podpisaniu w 1938 r. w Monachium porozumienia niemiecko-czeskiego straciła ona swoje pierwotne znaczenie strategiczne.

Zakręt Śmierci widziany od wewnątrz. Kliknij zdjęcie, aby zobaczyć więcej. Fot. Grzegorz Tomicki.

W skarpie u podnóża Zakrętu Śmierci wydrążono sztolnie, w których można było zamontować ładunki wybuchowe, aby w razie potrzeby łatwo ją było wysadzić w powietrze i powstrzymać ewentualny przemarz wojsk, do czego – na szczęście – nigdy nie doszło. Obecnie szosa stanowi najbardziej malownicze połączenie pomiędzy Świeradowem i Szklarską Porębą.

W tym miejscu należy zdecydowanie zwolnić! Kliknij zdjęcie, aby zobaczyć więcej. Fot. Grzegorz Tomicki.
Pokrywa Jesień Nosidełko W Kurtka Kangur Ciążowa 2 1 Wielofunkcyjny

Miejsce często odwiedzane przez turystów i obrosłe legendą ze względu na liczne wypadki, jakie się tutaj zdarzały. Najbardziej znany miał miejsce w 1945 roku, kiedy w przepaść z Zakrętu Śmierci spadło kilka radzieckich ciężarówek z żołnierzami. Przyczyny tego wypadku do dziś nie są znane.

Poniżej Zakrętu Śmierci – w kierunku Zbójeckich Skał – znajduje się stara sztolnia kopalni pirytów, skąd pozyskiwano surowiec dla pobliskiej witriolejni produkującej kwas siarkowy. Kierując się w stronę przeciwną dotrzemy atrakcyjnym szlakiem do Wysokiego Kamienia.

Skórzana La Czarna Skórzana Torba Czarna Torba Redoute qwcUzO1

Wieki Zakręt (nazwa przedwojenna) od chwili wybudowania stał się niezwykle popularnym punktem widokowym, odwiedzanym przez rzesze turystów nie tylko z Polski. Jest to częściowo spowodowane niezdrową fascynacją jego czarną legendą. Warto tu się jednak wybrać także z innych, o wiele bardziej interesujących powodów. Prawdziwi turyści na pewno to docenią!

Komunikacja:

  • dojście z miasta ulicą Armii Krajowej albo szlakami turystycznymi: z Wysokiego KamieniaCiążowa Nosidełko 2 Kangur Kurtka 1 Jesień Wielofunkcyjny Pokrywa W lub ze Zbójnickich Skał
  • samochodem lub autobusem – przy Zakręcie Śmierci znajduje się przystanek na trasie Szklarska Poręba – Świeradów Zdrój, zimą nieczynny

 

Rekomendowane obiekty noclegowe w pobliżu:Niebieski Sportowy Stellasport Biustonosz Adidas Graphic n1xwpYPwqH
Kangur Wielofunkcyjny Kurtka Ciążowa Nosidełko W Pokrywa 2 Jesień 1